Relacja z II edycji

 

Konferencja i Wystawa IBCON

Hotel Novotel Airport, Warszawa 14 maja 2019 r.

 

To już drugie spotkanie specjalistów zainteresowanych nowymi technologiami i rozwiązaniami w budownictwie dostępnymi dla deweloperów i inwestorów zorganizowane w ramach specjalistycznych konferencji Trade Media International. Uczestnicy mogli zapoznać się z zagadnieniami obejmującymi szeroki zakres tematów z zakresu biznesu, systemów komunikacji, internetu oraz innowacyjnych technologii przeznaczonych dla inżynierów budownictwa, deweloperów i kadry kierowniczej. IBCON to dziś jedyna taka impreza w Polsce skupiająca decydentów i specjalistów z branży nieruchomości komercyjnych zainteresowanych praktycznym rozwijaniem koncepcji inteligentnych budynków oraz nimi zarządzania.

 



Michał Parda, Moderator konferencji Trade Media International

 

Jak wiemy, dziś również inteligentne budynki zarządzane przez złożone systemy informatyczne mogą być celem ataków przeprowadzanych z cyberprzestrzeni. Łukasz Dudkowski OT Security Engineer w firmie Seqred, zajmujący się analizą cyberbezpieczeństwa oraz testami penetracyjnymi systemów Smart Building i Łukasz Węgrzyn, partner w SSW Pragmatic Solutions przedstawili uczestnikom konferencji praktyczne aspekty związane z cyberbezpieczeństwem obiektów Smart Building. Dziś konsekwencje takich ataków mogą być duże. Prelegenci przedstawili między innymi przykłady głośnych tego typu ataków np. ataki DDoS na instalacje grzewcze w Finlandii i atak ransomware na hotel w Austrii. Przeanalizowali, jakie są przyczyny i skąd się biorą zagrożenia cybernetyczne oraz problematykę odpowiedzialności za cyberbezpieczeństwo wykorzystywanych w budynkach systemów i w jaki sposób regulować w kontraktach relacje z dostawcami usług IT dla obiektów typu Smart Building w tym odpowiedzialność producenta oprogramowania vs. dostawcy rozwiązania. Mówili też o problematyce utraconych korzyści (stratach wizerunkowych).

 


Od lewej: Łukasz Węgrzyn, Partner, lider praktyki Transformacja cyfrowa w SSW Pragmatic Solutions i Łukasz Dudkowski, OT Security Engineer, Seqred

 

W kolejnym wystąpieniu dowiedzieliśmy się jak ocenić nowoczesny system BMS, czyli System Zarządzania Budynkiem. Jak wiadomo bogactwo i różnorodność dostępnych obecnie urządzeń, systemów i instalacji w realizowanych obiektach może przyczyniać się do opóźnień w procesach decyzyjnych, zwłaszcza przy złożonych projektach. Należy też zwrócić uwagę, że wyzwaniem, przed jakim stoją obecnie projektanci i instalatorzy, jest wybór optymalnych dla danej inwestycji technologii i standardów komunikacji. WAGO w ramach systemu automatyki budynkowej i BMS oferuje kompleksowe rozwiązania, które nie tylko umożliwiają, ale i upraszczają pełną integrację systemów w każdego rodzaju budynku przy rozsądnych kosztach inwestycyjnych. Artur Czupryna menedżer ds. projektów automatyki budynkowej w firmie WAGO ELWAG przedstawił, czym obecnie powinno charakteryzować się takie rozwiązanie. Na pewno system powinien być przyjazny użytkownikowi, otwarty, elastyczny, umożliwiający wielopoziomową integrację. Jak to osiągnąć? Jak stwierdził, BMS jest dla użytkownika, a nie użytkownik dla BMSu. Dlatego powinien on być dedykowany i stworzony pod wymagania inwestora, mieć czytelną, przejrzystą i intuicyjną wizualizację. Zarządzanie mediami generujące oszczędności i bazę gotowych bibliotek, makr, not aplikacyjnych. Ważna jest też otwartość systemu i co to oznacza oraz wielopoziomowa integracja. Tłumaczył zebranym, co można oczekiwać od dobrze zrealizowanego systemu i przedstawił przykład udanej jego implementacji.

 


Artur Czupryna. Menedżer ds. projektów automatyki budynkowej, WAGO ELWAG Sp. z o.o.

 

Pola zastosowania systemu kontroli dostępu i automatyki budynkowej RACS 5 to tematyka wystąpienia Łukasza Kanarka, kierownik Działu Wsparcia Technicznego i Obsługi Projektów RACS 5 w firmie ROGER. Przedstawił on systemu RACS 5, jako krajowy system kontroli dostępu klasy Enterpise. Oprócz podstawowej funkcjonalności, jaką jest elektroniczna kontrola dostępu, system oferuje możliwość realizacji wielu dodatkowych funkcji powszechnie spotykanych w nowoczesnych biurowcach. Do funkcji tych należy zaliczyć m.in. obsługę dostępu do wind i parkingów, integrację z systemami alarmowymi i telewizją dozorową, kontrolowany dostęp do funkcji sterujących automatyką budynkową, rejestrację czasu pracy, a także monitorowanie i kontrolę obiegu wyposażenia w obiekcie. System oferuje możliwość podziału obiektu na obszary zarządzane przez lokalnych administratorów powszechnie wymaganą w obiektach udostępniających powierzchnie. Przedstawił kilka rozwiązań np. system obsługi parkingu, kontrolę dostępu w hotelach, kontrolę dostępu do szafek itp. System jest integrowany z innymi systemami na obiekcie np. kontroli do wind firm KONE oraz OTIS, oraz ma możliwość integracji z systemami alarmowymi i telewizją przemysłową. Firma ROGER ma ponad 25-letnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i sprzedaży systemów kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy oraz krajową i zagraniczną sieć dystrybucji obejmująca ponad 40 krajów na trzech kontynentach.

 


Łukasz Kanarek, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego i Obsługi Projektów RACS 5, ROGER spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.

 

Paweł Soboń regionalny kierownik sprzedaży w firmie Belimo Siłowniki i jako inżynier sanitarny od kilkunastu lat związany z branżą HVAC oraz automatyki budynkowej omówił zagadnienie chmury danych jako narzędzia do kontroli instalacji wodnych HVAC. Jak stwierdził optymalizacja parametrów pracy i kontrola zużycia energii jest niezbędna dla prawidłowej eksploatacji instalacji hydraulicznej HVAC. Można to uzyskać przez zastosowanie zaworów regulacyjnych Energy Valve, które poprzez wbudowany web server i możliwość podpięcia do chmury danych, pozwalają na zdalny i łatwy monitoring instalacji przez całą dobę. Podpięcie zaworu do chmury jest dobrowolne, a dzięki niemu firma Belimo zapewnia użytkownikowi dodatkowe wsparcie m.in. w aktualizacji oprogramowania, a także przedłuża gwarancję na urządzenie do 7 lat. Założona w 1975 r. z siedzibą w Hinwil w Szwajcarii firma Belimo to światowy lider w produkcji siłowników i zaworów z siłownikami, stosowanymi w układach wentylacji, klimatyzacji, ogrzewnictwie i chłodnictwie. Obecnie zatrudnia około 1600 pracowników w ponad 80 krajach.

 


Paweł Soboń, Regionalny Kierownik Sprzedaży, Belimo Siłowniki S.A.

 

Tematem kolejnej prezentacji był BIM w procesie inwestycyjnym – od koncepcji po zarządzanie. Była to prezentacja skierowana do inwestorów, którzy są na wstępnym etapie poznawania technologii BIM. Arkadiusz Leśko inżynier ds. rozwiązań BIM i Łukasz Tonecki manager ds. rozwoju BIM w Arkance Systems omówili podstawy teoretyczne oraz przedstawili praktyczne przykłady zastosowania wskazujące na wartości płynące ze wdrożenia nowych technologii w budownictwie. Jak wiadomo BIM, to proces tworzenia wielobranżowej bazy danych i zapisywania w niej informacji (przestrzennych – model 3D, ilościowych, materiałowych i innych) oraz późniejsze wykorzystanie zebranej wiedzy przez wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Słuchacze mogli ocenić zasadności zastosowania technologii BIM w procesie inwestycyjnym.

 


Łukasz Tonecki, Manager ds. Rozwoju BIM, Arkance Systems

 


Arkadiusz Leśko, Inżynier ds. Rozwiązań BM, Arkance Systems

 

1+1=3, czyli System Zarządzania i Monitoringu Zużycia Mediów podstawą poprawy efektywności ekonomicznej obiektu to temat wystąpienia Leszka Jabłońskiego z firmy SABUR odpowiedzialnego za centralny i zachodni region Polski. Jak wiadomo, rosnące ceny energii elektrycznej spowodowały wzmożone zainteresowanie metodami pozwalającymi ograniczyć koszty wynikające z jej zużycia. Jak stwierdził, poszukiwanie oszczędności skupione wyłącznie na energii elektrycznej nie zawsze przynosi żądany efekt. W swoim wystąpieniu Leszek Jabłoński szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Zbytnie zawężenie problemu powoduje zawężenie obszaru poszukiwań rozwiązania i znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo znalezienia go w ogóle. Jego zdaniem, skupianie się na jednym z mediów i niedostrzeganie pozostałych to często popełniany błąd. Firma SABUR proponuje kompleksowe rozwiązanie, które zakłada kontrolę wszystkich zużywanych w obiekcie mediów, a dzięki efektowi synergii zwiększa szansę na realizację założonego celu. Dziś często nie wiemy na co zużywamy media, czy zarządzanie obiektem realizujemy efektywnie i jakie są efekty naszych działań.

 


Leszek Jabłoński, Kierownik regionu, SABUR Sp. z o.o.

 

Dariusz Meres Business Development Manager w Velis Real Estates Tech zaprezentował elektroniczną Księgę Gości, czyli sposób na to, jak usprawnić zarządzanie gośćmi w nieruchomościach. Zaprezentował najlepsze praktyki, stosowane technologie i trendy. Jak wiadomo, najnowsze rozwiązania technologiczne coraz silniej wpływają na rynek nieruchomości komercyjnych. To właśnie nowe technologie wdrażanie w budynkach usprawniają przepływ informacji w ich obrębie, generują oszczędności oraz zapewniają korzyści zarówno dla właściciela nieruchomości, jak i najemców. Oferowane najemcom usprawnienia w obiektach wpływają na sukces ich komercjalizacji. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak zautomatyzować obsługę gości, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo i podnosząc prestiż nieruchomości.

 


Dariusz Meres, Business Development Manager, Velis Real Estates Tech

 

JEM to innowacyjne oprogramowanie analityczne zwiększające efektywność energetyczną budynków i mówił o tym Mariusz Furman inżynier sprzedaży w Johnson Controls International. Przy stałych staraniach o racjonalne użytkowanie zasobów energetycznych oraz trosce o środowisko naturalne, efektywne zarządzanie budynkami stanowi istotny problem. Johnson Controls Enterprise Management (JEM), pozwala w kompleksowy sposób zoptymalizować wydajność pracy instalacji technicznych, co przekłada się na realne obniżenie kosztów zużycia energii. Dlatego prelegent przedstawił nowoczesne narzędzie do zarządzania budynkami działające w chmurze. Zalety chmury to: szybkie wdrażanie funkcji i ulepszeń, wysoka wydajność, niezawodność, bezpieczeństwo, dostawa oprogramowania na żądanie, jedna subskrypcja dla sieci inteligentnych budynków.

 


Mariusz Furman, Inżynier Sprzedaży, Johnson Controls International Sp. z o.o.

 

O IPOE – jak efektywniej zarządzać energią wspierając systemy BMS zgodnie z normą ISO 50001, mówił Adam Moszyński koordynator Projektu IPOE w firmie APA. IPOE to Inteligenta Platforma Optymalizacji Energii to platforma wspomagająca zarządzanie energią zgodna z normą ISO 50001 oparta o cykl Deminga (PDCA). Przeznaczona dla firm, instytucji i organizacji chcących świadomie i efektywnie zarządzać procesami energetycznymi. Jak stwierdził, poprawa efektywności energetycznej to bardziej efektywne zużywanie energii potrzebnej do przeprowadzenia tego samego procesu.

 


Adam Moszyński, Koordynator Projektu IPOE, APA Sp. z o.o.

 

O dostarczaniu wydajności do budynku (Delivering Building Performance) mówił Alan Fogarty Partner w CUNDALL (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC). Większość budynków ma za zadanie zapewnić odpowiednie środowisko wspierające zdrowie i produktywność pracowników. Przedstawił, w jaki sposób można to osiągnąć. Omówi też praktyczne wykorzystanie koncepcji „cyfrowego bliźniaka” i mapowanie produktywności tak, aby zapewnić wewnętrzne środowisko wspierające produktywną pracę.

 


Alan Fogarty, Partner, CUNDALL, (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC)

 

Łukasz Stypułkowski Product Manager w firmie Zonifero przedstawił zastosowania aplikacji mobilnych w świecie inteligentnych budynków. Jak wiadomo, rynek aplikacji mobilnych rośnie z roku na rok. W 2018 roku dostępność systemów mobilnych na platformie App Store oraz Google Play to aż 5,5 mln aplikacji. Wraz ze wzrostem rynku PropTech rośnie również ilość rozwiązań dedykowanych branży real estate. Mobilność pracowników, nowe „pokolenie Z” oraz możliwości, na jakie pozwala obecnie telefon komórkowy wymuszają na właścicielach nieruchomości wprowadzanie rozwiązań usprawniających codzienne życie najemców. Prelegent omówił możliwości oraz ograniczenia zastosowania aplikacji mobilnych w budynkach biurowych.

 

 
Łukasz Stypułkowski, Product Manager, Zonifero

O Building Commissioinig Cx, czyli jakości powietrza i o badaniu środowiska wewnętrznego w budynkach mówił w tym roku podczas IBCON Daniel Jeżewski dyrektor zarządzający w firmie ENSYCO. Jest on inżynierem, kierownik kontraktu, ekspertem w zakresie instalacji budynkowych HVAC, MEP z 15 doświadczeniem w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Building Commissioning Cx to weryfikacja, integracja działania systemów wentylacji, klimatyzacji, BMS w cyklu życia budynku. Przedstawił, jak ważne jest dziś badanie jakości powietrza w budynku i wpływ systemów HVAC, BMS na środowisko pracy. Najemcy zwracają dziś coraz większą uwagę na parametry jakościowe powietrza w budynku. Ma to również wpływ na jego wartość.

 


Daniel Jeżewski, Dyrektor zarządzający, ENSYCO

 

BIM – Cyfrowe Budownictwo to temat wystąpienia Aleksandra Szernera prezesa Stowarzyszenia BIM dla Polskiego Budownictwa. Jak stwierdził w dobie przemysłu 4.0. metodologia BIM to rewolucja w branży budowlanej. Już dziś umożliwiająca cyfrową transformację oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii takich jak drony, internet rzeczy, wirtualna czy poszerzona rzeczywistość we wszystkich fazach życia projektu budowlanego. Od etapu rozpoznania inwestycji poprzez projektowanie, fazę realizacji, aż do sprzedaży i obsługi projektu budowlanego. Jak mówił Buliding Information Model to struktura danych, Building Information Modeling to tworzenie widoków danych a Building Information Management to zarządzanie strumieniami danych.

 


Aleksander Szerner, Prezes Stowarzyszenia BIM dla Polskiego Budownictwa

 

W tym roku ostatnią prelekcją w trakcie IBCON było wystąpienie dr. inż. Piotra Bartkiewicza wykładowcy na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej i partnera w firmie Go4Energy. Przedstawił on problematykę użytkownika jako podmiotu certyfikacji inteligentnych budynków. Jak się okazuje, aktualna certyfikacja budynków dotyczy w dużym stopniu oceny zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Idea poszukiwania racjonalnego balansu pomiędzy komfortem użytkowników a energią zużywaną przez budynek na jego uzyskanie jest obecnie mocno wspomagana przez systemy automatyki budynkowej. Dynamiczny rozwój metod zarządzania i kontroli systemami w budynkach nakłada się na nowy kierunek certyfikacji budynków stawiających użytkownika w centrum zainteresowania. Jak podał, wg firmy Allied Market Research wartość światowego rynku inteligentnych budynków zwiększy się z 12 mld USD w 2017r. do prawie 43 mld USD w 2024r., co będzie oznaczać średni coroczny wzrost o prawie 20%. Według danych PLGBC – Certyfikacja zielonych budynków w liczbach – Raport 2017, Raport 2016 w skali ostatnich lat (2016/2017) nastąpił znaczący wzrost liczby certyfikowanych obiektów (z 437 do 551), w tym BREEAM (350 do 443), LEED (83 do 103). Mówił też o konieczności tworzenia nowych płaszczyzn komunikacji pomiędzy systemami budynkowymi a użytkownikami będącymi podmiotem nowych systemów certyfikacji. To w jakiś sposób podsumowuje tegoroczny IBCON.

 


Piotr Bartkiewicz, Partner, Go4Energy

 

Jak i poprzednio w tym roku IBCON był również okazją do bezpośrednich spotkań i rozmów ze specjalistami. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję.

 

Bohdan Szafrański

 

PRELEGENCI 2019

ZŁOTY PARTNER

SREBRNY PARTNER

BRĄZOWY PARTNER

PARTNERZY MERYTORYCZNI