Hotel, który zmniejsza zużycie energii o 40 procent dzięki napędom

Jeden z najsłynniejszych hoteli w Madrycie obniżył zużycie energii o 445 000 kWh rocznie. Taka ilość wystarczyłaby do zagotowania dwóch milionów czajników wody. Gdyby ¼ wszystkich hoteli na świecie udało się osiągnąć podobne oszczędności, globalna emisja CO2 zostałaby zmniejszona o 12 mln ton rocznie – to tak jakby zamknąć trzy elektrownie węglowe. Globalne zapotrzebowanie na miejsca noclegowe systematycznie rośnie (co widać również na przykładzie Polski), podobnie jak i zapotrzebowanie na energooszczędne rozwiązania w branży hotelarskiej.

Sieć IHG (InterContinental Hotels Group) obejmuje 5 500 hoteli piętnastu marek w blisko 100 krajach na całym świecie. Zgodnie ze strategią grupy, każdy z nich wpisuje się w politykę ekorozwoju. Dzięki systemowi IHG Green Engage w latach 2013-2017 firma zmniejszyła emisję COkażdego ze swoich pokojów średnio o 15%. Za największe zużycie energii elektrycznej odpowiadają systemy HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), które stanowią od 60 do 80 procent ogółu energii zużywanej przez hotel.

– System IHG Green Engage pomaga osiągnąć w każdym z naszych hoteli wyznaczone cele środowiskowe. Przy jednoczesnym wdrażaniu tego typu restrykcji, nigdy nie pozwalamy sobie na żadne kompromisy w kwestii komfortu i wygody naszych gości – wyjaśnia Esteban Rodriguez, główny inżynier hotelu InterContinental Madrid.

 

Arch. ABB

 

 

Znajdujący się przy Paseo de la Castellana, pięciogwiazdkowy hotel jest symbolem hiszpańskiej gościnności już od 65 lat. Co roku odwiedza go ok. 100 000 gości, w tym głowy państw, rodziny królewskie, celebryci i najważniejsi gracze biznesowi.

Szczegółowe badanie energetyczne przeprowadzone przez Exel Industrial, oficjalnego partnera ABB w zakresie sprzedaży, wsparcia, serwisu i inżynierii, pokazało, że zużycie energii hotelu było wysokie, szczególnie w przypadku ośmiu zespołów pomp, obsługujących systemy HVAC, które dostarczały ciepłą wodę do pokoi gościnnych, kuchni oraz innych części obiektu.

 

Arch. ABB

 

Kierując się wynikami analizy, instalacje te zostały wyposażone w 13 napędów o zmiennej prędkości (VSD) ABB ACH550 i  16 silników niskiego napięcia w klasie sprawności IE3. Nowe urządzenia zostały następnie zintegrowane z systemami zarządzania budynkiem. Zapewnia to większą stabilność instalacji, a przede wszystkim wyższą efektywność energetyczną, ponieważ prędkość obrotowa silnika dostosowywana jest do zapotrzebowania w danym momencie.

 

 

Arch. ABB

 

W ten sposób rozwiązania napędowe pozwalają zredukować zużycie energii nawet do 40 procent. Dzięki nim InterContinental Madrid nie tylko spełnia, ale wręcz wykracza poza wyznaczone cele systemu IHG Green Engage. 475 000 kilowatogodzin (kWh), które hotel oszczędza w ciągu 12 miesięcy, przekłada się o niższy aż o 37 000 USD rachunek za prąd. Oznacza to również zwrot z inwestycji w niecałe dwa lata.

W wyniku programu Green Engage IHG, emisja CO2 hotelu została zmniejszona o 253 tony rocznie. Gdyby podobne oszczędności energii elektrycznej udało się wprowadzić w co czwartym spośród 187 tys. hoteli na świecie (dane za STR Global), globalna emisja CO2zostałaby zmniejszona o 12 mln ton rocznie – to jest mniej więcej tyle, ile emitują trzy statystyczne elektrownie węglowe.

Badania opublikowane przez International Tourism Partnership (ITP) pokazują, że branża hotelarska odpowiedzialna jest obecnie za jeden procent wszystkich globalnych emisji. Liczba ta wzrośnie wraz z rozwojem turystyki. Szacuje się, że liczba pokoi hotelowych zwiększy się do 2050 roku z 17,5 miliona do ponad 25 milionów. Tylko w Polsce do końca 2019 roku liczba pokoi hotelowych ma wzrosnąć o 30 proc. względem bazy dostępnej na koniec 2016 roku.

Źródło: ABB